Postulat wprowadzenia zabójstwa drogowego po wypadku na A1

16.09.2023

Samochów KIA uderza w bariery energochłonne. W wypadku ginie trzyosobowa rodzina, w tym 5-letnie dziecko. 

Wyprzedzające ją z ogromną prędkością BMW mogło mieć wpływ na utratę przez nie kontroli, co szczegółowo badane będzie w toczącym się postępowaniu karnym.

"Bezmyślne zachowania na drodze są w dalszym ciągu plagą, a na drogach wciąż giną niewinni ludzie."

Aplikant radcowski Bartłomiej Heichel LL.M.

Ustawodawca musi podejmować zdecydowane kroki w

obliczu takich tragedii


Należy rozważyć wprowadzenie przestępstwa zabójstwa drogowego, odpowiednio sankcjonującego najcięższe drogowe przewinienia.

Trzbeba również pamiętać, że podczas gdy regulacje mogą pomóc minimalizować wypadki poprzez "odstraszanie", nic nie zastąpi uświadamiania oraz edukacji kierowców.

Aktualne przepisy w Polsce

W Polsce możliwe jest wymierzenie kary podobnej do zabójstwa, ale jest to często problematyczne w praktyce.
Ustawodawca regularnie wprowadza bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ruchu drogowego, co oznacza zwiększenie kar za konkretne naruszenia oraz planuje wdrożenie nowej regulacji dotyczącej konfiskaty pojazdów, która zacznie obowiązywać od grudnia tego roku.

Przepisy w innych europejskich krajach

 

Włochy

Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym po spożyciu znacznej ilości alkoholu, pod wpływem substancji odużających lub przekroczeniu prędkości o 50km/h, przewiduje się karę pozbawienia wolności od 2 do 7 lat.

 
Kara od 5 do 10 lat przewidziana jest w sytuacji, gdy zabójstwo drogowe nastąpiło w konsekwencji niebezpiecznego zachowania na drodze.


 

Niemcy

Zabójstwo drogowe nie jest uregulowane. Natomiast w wyjątkowych przypadkach kara może być równa karze za zabójstwo.

Do takiego przypadku zalicza się przykład nielegalnych wyścigów w centrum Berlina, podczas których uczestnik spowodował śmierć niewinnego kierowcy. 

 

Francja

Przestępstwo "zabójstwa drogowego" zostało wprowadzone jako zastępstwo dla przypadkowego spowodowania śmierci na drodze.
Kara pozostała bez zmian.