Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe mogą ponosić także osoby trzecie: małżonek, spadkobiercy jak i inne osoby określone w ustawie. Aby małżonek mógł odpowiadać, między małżonkami musi obowiązywać ustrój wspólności majątkowej. Natomiast jego odpowiedzialność ograniczona jest do jego udziału w majątku wspólnym.
Alienacja rodzicielska jest zjawiskiem polegającym na świadomym bądź nieświadomym zaburzaniu więzi rodzica z dzieckiem przez drugiego z nich. Koncepcja alienacji ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że nie ma ona żadnych naukowych podstaw i stworzona została jedynie jako strategia do obrony osób używających przemocy i prowadzi do pokrzywdzenia kobiet i dzieci.
Każdy z rodziców jest obowiązany i uprawniony do wykonywania władzy rodzicielskiej, która sprowadza się do sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowania go. Trwa ona aż do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza przysługuje drugiemu z nich. Z uwagi na dobro dziecka władza rodzicielska może zostać ograniczona na podstawie art. 109 KRO, co może w szczególności polegać na: zobowiązaniu rodziców i małoletniego do pracy z asystentem rodziny, skierowaniu na terapię rodzinną czy umieszczeniu małoletniego w rodzinie zastępczej.
Władza rodzicielska jest prawem i obowiązkiem przysługującym każdemu z rodziców, którzy mogą samodzielnie podejmować określone czynności w odniesieniu do osoby i majątku dziecka, z wyłączeniem spraw istotnych, które mają obowiązek podejmować wspólnie. Do spraw istotnych zalicza się m.in. zmianę: nazwiska, obywatelstwa, pobytu, zameldowania czy wyjazd za granicę na stałe. Ciekawy kazus stanowi złożenie podania o przyjęcie dziecka do szkoły, ponieważ prawo oświatowe nie nakazuje, aby taki wniosek był podpisany przez obojga rodziców.
E – doręczenia to rozwiązanie, które w odniesieniu do określonych podmiotów miało początkowo wejść w życie z dniem 10 października 2023 r. Termin wdrożenia został jednak przesunięty na 1 października 2024 r. i obecnie obowiązuje jedynie w odniesieniu komorników, którzy są w tym zakresie od 1 lipca 2024 r. pionierami.
Nazwisko to dobro osobiste, podlegające ochronie prawnej zgodnie z art. 23 KC. W niektórych sytuacjach zmiana nazwiska może być jednak uzasadniona. Zawierając np. związek małżeński każdy z małżonków musi podjąć decyzję, jakie nazwisko będzie nosił. Zmiana może również nastąpić w trybie administracyjnym z powołaniem się na ważny powód.
W obrocie prawnym zwierzę traktowane jest jak rzecz materialna, którą można nabyć i zbyć za określoną cenę. W taki sam sposób zwierzę postrzegane jest przez sąd przy podziale majątku wspólnego, z tym zastrzeżeniem, że sąd rozstrzygając kwestię powierzenia nad nim opieki ma obowiązek kierować się jego dobrem.
Dziś już nikogo nie dziwi, że pary coraz częściej żyją wspólnie, nie decydując się na zawarcie związku małżeńskiego. Choć socjologowie rozróżniają pojęcie kohabitacji i konkubinatu wskazując, że w przypadku związku kohabitacyjnego partnerzy muszą zamieszkiwać razem, a w konkubinacie nie jest to konieczne, z punktu widzenia prawnego terminy te są tożsame.
Kontakty z dzieckiem są prawem i obowiązkiem przysługującym każdemu z rodziców, dalszych krewnych oraz innych osób, jeżeli przez dłuższy czas sprawowały one pieczę nad dzieckiem. Rodzice wspólnie podejmują decyzję o sposobie wykonywania prawa do kontaktu z dzieckiem mając na uwadze jego dobro i rozsądne życzenia. W przypadku braku takiego porozumienia sprawę rozstrzyga sąd.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice są zobowiązani do dostarczania środków utrzymania i wychowania dziecku, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten dotyczy zarówno dziecka urodzonego w czasie trwania związku małżeńskiego, jak i dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego.
Zawód lekarza należy do kategorii zawodów zaufania publicznego, co oznacza, że lekarzy obowiązują określone standardy zachowania, a naruszenie określonych reguł może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym m.in. do zawieszenia prawa do wykonywania zawodu, a w skrajnych przypadkach nawet do pozbawienia tego prawa.
Mediacja wskazywana jest jako polubowny sposób rozwiązywania sporów i jest przeprowadzana m.in. w sprawach pracowniczych, gospodarczych czy rodzinnych. Stanowi alternatywę w stosunku do postępowania cywilnego, a jej celem w sprawach rodzinnych jest wypracowanie konkretnych rozwiązań w zakresie spornych spraw, u podstawy których leżą relacje rodzinne.
Między małżonkami z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tej pory małżonkowie posiadają majątek wspólny, do którego zasadniczo należą przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa przez nich oboje lub jednego z nich.
Rozwód wywołuje daleko idące konsekwencje także w sferze majątkowej między małżonkami, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy jeden z nich w czasie wspólnego pożycia bardziej poświęcał się życiu rodzinnemu, a drugi w większym stopniu zajmował się kwestiami finansowymi.
Spadek to ogół cywilnoprawnych i majątkowych praw oraz obowiązków przysługujących spadkodawcy w chwili jego śmierci. Od 15 listopada 2023 r. ważne zmiany w przepisach.
Stale wysoka liczba tragicznych wypadków na drodze, których bardzo częstym powodem jest alkohol, wymusza na ustawodawcy podejmowanie nowych działań legislacyjnych mających na celu zminimalizowanie skali tego zjawiska. Kiedy można skonfiskować samochód?
Rozwód jest stresującym przeżyciem, które dotyka nie tylko rozwodzących się małżonków, ale także ich dzieci i całe rodziny Czy przepisy prawa i przyjęty przez ustawodawcę model postępowania rozwodowego może to cierpienie zminimalizować?
Tragiczne wydarzenia, w których giną ludzie, dają często ustawodawcy impuls, aby zaostrzyć obowiązujące regulacje prawne.
W jakich przypadkach jest możliwa ekstradycja obywatela polskiego?
Przywilej czy obowiązek każdego obywatela?
Decydującym na etapie postępowania egzekucyjnego jest czas, który sprzyja rzecz jasna dłużnikowi szukającemu zazwyczaj wszelkiej sposobności, aby uchylić się od płatności.
Naruszenie obowiązków pracowniczych to kwestia, która nie zawsze ogranicza się jedynie do ścian zakładu pracy. Okazuje się, że zachowanie współpracowników podczas spotkań towarzyskich na delegacji lub w życiu prywatnym może, w pewnych okolicznościach, stanowić naruszenie zasad współżycia społecznego.
Lekarz wykonując zawód, w związku z podejmowanym przez siebie działaniem lub zaniechaniem, którego się dopuścił, narażony jest na odpowiedzialność cywilną, karną i zawodową.
W dniu 31 sierpnia 2023 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, mającą wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni?
Co mówią przepisy, jeśli wynajmujemy mieszkanie jako para bez ślubu?
Chodzi m.in. o alimenty natychmiastowe
Czyli mocniejsza pozycja powoda
Czyli "dzicy" lokatorzy i szeroki zakres ochrony najemców
Czy Polska również powinna pójść tą drogą?
Czy furtka do nadużyć podatkowych?
Brawura za kierownicą często kończy się tragedią
Zapoznaj się z komentarzem eksperta dotyczącym przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności definicji budowli z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Temat nowych podatków wywołuje zazwyczaj w społeczeństwie skrajne emocje. Dowiedz się jakie korzyści może przynieść wprowadzenie takiej daniny.
Nasz ekspert z działu prawnego radzi na łamach Dziennika Gazety Prawnej:
jak podzielić pieniądze, które wchodzą w skład wspólnego majątku?
Colectiva 2023